ZanimZamieszkasz.pl - strona główna
Największy portal o deweloperach i inwestycjach
Deweloperzy: 944 | Inwestycje: 1405 | Komentarzy: 9518


Jak dokonać odbioru mieszkania od dewelopera

Odbiór to jeden z ostatnich etapów w drodze do wprowadzenia się do upragnionego mieszkania lub domu. Zwykle dokonuje się go jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego (tak jest zdecydowanie bezpieczniej).

wentylacja

Istota odbioru mieszkania sprowadza się do tego, że wspólnie z deweloperem oglądacie mieszkanie, sprawdzacie metraż i ewentualne usterki. Wszystko wpisywane jest w protokole odbioru: metraż, stan mieszkania, usterki i inne uwagi. Podpisanie protokołu oznacza przyjęcie go do wiadomości oraz akceptację. Wyniki odbioru mogą też przydać się w ewentualnych dalszych negocjacjach z deweloperem.

Nie powinno podpisywać się protokołu jeżeli są jakieś usterki. Najpierw powinny zostać one usunięte. Jeżeli podpiszesz protokół odbioru, gdzie będą w uwagach wymienione jakieś usterki to później możesz się nie doprosić ich usunięcia. Ponadto, często w protokołach istnieją zapisy typu: „kupujący zapoznał się ze stanem faktycznym i nie wnosi żadnych uwag”. Innymi słowy, wnosisz do protokołu usterki ale później podpisujesz oświadczenie, że je akceptujesz! Podsumowując: PODPISUJ SIĘ POD PROTOKOŁEM, KTÓRY NIE ZAWIERA JUŻ ŻADNYCH USTEREK. Nie ufaj też zapewnieniom, że: „podpiszmy teraz ten protokół a ja jutro przyślę ekipę i to poprawią”.

Odbiór mieszkania

Deweloper może zaproponować termin dokonania odbioru. Może być on także ustalony w umowie. Nie może on jednak odebrać mieszkania samodzielnie ponieważ np. spóźniłaś/łeś się lub z innego powodu nie mogłeś być na odbiorze. Deweloper NIE może też zapisać w umowie, że jeżeli nie stawisz się określonego dnia na odbiór to zostaje on dokonany automatycznie bez Twojej obecności. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów suchej nitki nie zostawił na takim zapisie.

Natomiast, deweloper może odstąpić od umowy, jeżeli uchylasz się od dokonania odbioru. Jeżeli mimo pisemnych zawiadomień o dacie odbioru nie stawiasz się na nie to może zostać to potraktowane jako „zwłoka w wykonaniu obowiązków z umów wzajemnych” (art. 491 kodeksu cywilnego) i deweloper będzie miał prawo odstąpić od umowy. W konsekwencji może domagać się też zadośćuczynienia za bezpodstawne przedłużanie nabycia mieszkania co blokowało mu jego sprzedaż komuś innemu.

Kiedy dokonać odbioru?

Zdecydowanie w ciągu dnia. Wynika to nie tylko z możliwości sprawdzenia nasłonecznienia lokalu ale przede wszystkim z większej szansy dostrzeżenia plam i pęknięć na ścianach i suficie. Dobrze jest jednak mieszkanie sprawdzać o różnych porach: w ciągu dnia – kiedy jest słonecznie i np.: widać nierówne tynki oraz wieczorem, kiedy można sprawdzić stan oświetlenie sztucznego. Ponieważ jednak odbiór to jednorazowa procedura, której nie można rozłożyć „na raty” to warto sprawdzić mieszkanie/dom jeszcze przed oficjalnym odbiorem w różnych porach dnia i online casino zrobić sobie listę ewentualnych uwag.

Co po odbiorze?

Podpisanie protokołu odbioru nie uniemożliwia dalszego zgłaszania usterek. Odbiór to stwierdzenie usterek na konkretny dzień. Często nie jest możliwe sprawdzenie całego stanu faktycznego mieszkania/domu lub po prostu brakuje nam fachowej wiedzy. Niektóre usterki pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Działają tu przepisy o rękojmi, które mówią, że usterki i wady zgłaszamy deweloperowi w ciągu 30 dni od ich stwierdzenia (a nie od daty podpisania protokołu odbioru).

Co sprawdzić

W trakcie przeprowadzania odbioru mieszkania sprawdzanych jest wiele rzeczy:

a) Metraż mieszkania. Niby oczywiste ale czy rzeczywiście metraż, który podaje deweloper zgadza się ze stanem faktycznym? Jeżeli cena metra kwadratowego kosztuje wynosi np.: 8tys zł to nawet 10cm kw. robi różnicę.
b) Rozkład pomieszczeń. Czy jest zgodny z planem i/lub Twoimi zaleceniami?
c) Standard wykończenia. Koniecznie należy sprawdzić jakość tynków i sufitów. Czy nie ma pęknięć, wybrzuszeń, przebarwień; czy zachowane są piony ścian i kąty proste narożników.
d) Podłogi – sprawdzamy poziom podłóg i posadzek.
e) Drzwi i okna. Sprawdzamy, czy otwierają się i zamykają swobodnie. Czy są szczelne, niezdeformowane, nie mają innych wad, nie skrzypią i nie mają rys (je szczególnie dobrze widać „pod słońce”).
f) Instalacja elektryczna. Próbnikiem Miernikiem sprawdzamy, czy jest napięcie we wszystkich gniazdach. Czy działają włączniki oświetlenia.
g) Instalacja wodna. Sprawdzamy, czy wyjścia na baterie jest zgodna z projektem (dotyczy to także pralki i zmywarki). Czy nie ma przebarwień i zacieków w pobliżu rur.
h) Liczniki. Jeżeli są już założone liczniki mediów to spisujemy ich numery oraz stan.
i) Centralne ogrzewanie. Jeżeli jest już działająca instalacja grzewcza to włączamy ją i sprawdzamy, czy wszystkie grzejniki są ciepłe. Czy nie ma wycieków z termostatów. Sprawdzamy, od kiedy liczona jest gwarancja na kocioł gazowy.
j) Wentylacja. Sprawdzamy, czy we wszystkich kratkach wentylacyjnych jest cug (najlepiej zapaloną zapałką). Można też poprosić kominiarza, aby sprawdził to dla instalacje wentylacyjną jak i gazową.
k) Balkony i tarasy. Sprawdzamy, czy zostały wykonane w deklarowanym standardzie. Czy użyto odpowiednich materiałów (płytki mrozoodporne) i czy nie ma zacieków i przebarwień.
l) Izolacja termiczna. Szczególnie w miejscach połączenia okien i drzwi oraz połączenie dachu z murami.

Co zabrać na odbiór mieszkania

a) Plan mieszkania. Im dokładniejszy tym lepiej
b) Opis standardu wykończenia. W celu porównania stanu faktycznego z ustaleniami z deweloperem
c) Próbnik do prądu. Jest wygodniejsza niż lampka a inaczej nie sprawdzisz, czy prąd jest w każdym gniazdku.
d) Miarkę. A jeszcze lepiej urządzenie do mierzenia odległości i powierzchni. Ponieważ jednak, niewiele osób go posiada to miarka powinna wystarczyć. Poszukaj w lokalnych wypożyczalniach sprzętu budowlanego – może się okazać, że dysponują takimi urządzeniami.
e) Poziomicę Poziomnicę. Przyda się do sprawdzenia poziomów.
f) Aparat fotograficzny. Przyda się do dokumentowania wszelkich usterek.

Nie wstydźmy się sprawdzać każdą nawet najmniejszą i z pozoru nieistotną rzecz. Mamy prawo do usunięcia tych usterek lub pomniejszenia opłaty za mieszkanie/dom. Poza tym, jeżeli przy okazji odbioru nie wykażemy wszystkich usterek to później będziemy musieli korzystać z prawa rękojmi lub usuwać je na własny koszt.

Może dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy, która zawodowo zajmuje się dokonywaniem odbiorów. Mają specjalistyczny sprzęt i na pewno większe doświadczenie w tego typu procedurach. Lepiej też obronią swoje argumenty.

Powodzenia!

Opublikowano: 26 lipca, 2011komentarze i opinie Komentarze (12)eeeeeeeeee

witam,
cena nie kosztuje tylko wynosi
10 cm kw różnicy nie robi, te 8 zł jakoś zniosę :-)
poziomicy wziąć nie można bo jest na mapie, narzędzie nazywa się poziomnica
to drobiazgi
natomiast na pewno trzeba wziąć ze sobą nie próbnik tylko miernik
żarówki z oprawkami aby można było włączyć jednocześnie wszystkie odbiorniki energii elektrycznej
do sprawdzenia kątów kątownik budowlany, bardzo dużą ekierkę
dobrze jest sprawdzić w kilku miejscach wysokość mieszkania, żeby się nie okazało że na jednej ścianie regał się mieści a na drugiej nie
przy stanie deweloperskim sprawdzić prześwit pod drzwiami mając na uwadze grubość podłogi którą zamierzamy położyć

pozdrawiam
Dariusz

#1, Dariusz (25/01/2012, 12:06 )

0,1m2 to masz 800zł

#2, torno (01/03/2012, 21:46 )

Do Torno:
10cm2 = 0,001 m2

#3, qwerty (13/03/2012, 13:57 )

heh, jeden lepszy od drugiego;) 10cm2 to 0,01 m2 i jeśli cena za metr to 8tys zł, to na 10 cm2 tracimy 80zł. amen

#4, ktos (06/08/2012, 21:31 )

@ktos mysle, ze Tobie tez by sie przydaly korepetycje z matematyki. 100cmx100cm = 10000cm2, a wiec 1cm2 to 0,0001m2, a 10cm2 to 0,0001m2x10 :P

#5, mastr (01/11/2012, 10:30 )

co za brednie, nie poziomnica tylko POZIOMICA !

#6, Janek (12/11/2012, 20:41 )

poza tym, wentylacji nie sprawdzamy zapałką lub zapalniczkę, bo się tylko poparzyć można. Wystarczy kartka papieru – jeśli będzie dobrze przylegać do otworu wentylacyjnego, to znaczy że cug jest.

#7, Cursa (13/12/2012, 10:53 )

Ciekawe jak sprawdzicie napięcie w gniazdach? Życzę powodzenia! Dopóki nie podpiszecie umowy z elektrownią to tylko marzenie? Umowy nie podpiszecie raczej przed podpisaniem protokołu przyjęcia mieszkania.

#8, budowlaniec (06/01/2013, 13:08 )

w sieci można zobaczyć jak wygląda taki odbiór:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bIkJXvjua80

#9, Zosia (18/01/2013, 12:14 )

Zosiu, to reklama dewelopera ;)

#10, Klient (22/04/2013, 19:52 )

Co jeden to lepszy matematyk:) ludzie k… 10cm kw. to jest 10cm kw. a nie 0,1 m kw. i chyba nie potrzeba kalkulatora żeby oliczyć, że 1 cm kw. kosztuje 80 groszy. K… mać nie bądźcie tacy tępi.

#11, robert (01/09/2013, 10:31 )

Witam

czy ktoś może mi odpowiedzieć czy jeżeli już podpisałem umowę przedwstępna a w umowie jest zapis „kupujący zapoznał się ze stanem faktycznym i prawnym przedmiotu umowy i akceptuje go” to czy teraz przed wydaniem mieszkania protokołem zdawczo odbiorczym bo jeszcze go nie było, mogę wziąśc kogoś kto mi posprawdza czy mieszkanie nie ma żadnych wad, czy teraz jest już za późno ponieważ powinienem to zrobić przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Z góry dzieje za pomoc pozdrawiam.

#12, Bartek (28/11/2013, 22:31 )

Napisz opinię

Twoje imię:
  Adres Email:
 

Twoja ocena:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)

Komentarz:

Kod Antyspamowy:Adres email wyłącznie do wiadomości redakcji ZanimZamieszkasz.pl
Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu serwisu.

Tagi

, ,